Elektrokoter

Elektrokoter, dermatolojide yaygın olarak kullanılan bir cerrahi alettir.

Elektrokoter, dermatolojide yaygın olarak kullanılan bir cerrahi alettir. Elektrokoter, elektrik akımı kullanarak doku kesme, koagülasyon (kanama kontrolü), ablasyon (doku çıkarılması) veya koterizasyon (doku yakma) gibi işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır.

Dermatologlar, elektrokoteri çeşitli dermatolojik prosedürlerde kullanabilir. Bunlar arasında benign (iyi huylu) veya premalign (ön kanser) lezyonların çıkarılması, deri kabartılarının ve et benlerinin  (kondilom, fibrom, keratoz) tedavisi, benin (nevüs) veya kıl köklerinin yok edilmesi, ve bazal hücreli karsinom (BHK) veya skuamöz hücreli karsinom (SHK) gibi bazı cilt kanseri türlerinin tedavisi yer alır.

Elektrokoterin avantajları arasında işlem sırasında kanama kontrolü, hassas cerrahi kesimlerin yapılabilmesi ve daha az doku hasarı olması bulunur. Ayrıca, elektrokoterin kullanımı genellikle lokal anestezi altında yapılır ve işlem sonrası iyileşme süreci genellikle hızlıdır.

Elektrokoterin riskleri arasında enfeksiyon, yanık, yara iyileşmesinde gecikme, skar oluşumu veya pigment değişiklikleri gibi komplikasyonlar bulunabilir. Bununla birlikte, bu riskler genellikle uzman bir dermatolog tarafından dikkatli bir şekilde yönetildiğinde minimal hale getirilebilir.

Elektrokoter ile yapılan işlemler öncesi ve sonrasında uygun bakım ve izleme gereklidir. Dermatologunuzun size vereceği talimatları takip etmek, iyileşme sürecini optimize etmek ve potansiyel komplikasyon riskini azaltmak için önemlidir.

İletişim

İletişim sayfamız aracılığı ile bize kolayca ulaşabilirsiniz. Sorularınız, önerileriniz veya randevu talepleriniz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.

Adres

Harbiye Mah. Abdi İpekçi Cad. No:55/3 Nişantaşı, Şişli/İstanbul

Haritada Göster

0 546 146 49 29

info@nazanyilmaz.com.tr

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cumartesi
09:00 - 19:00